Obecnie w Dubaju można spotkać się z wieloma nowymi inwestycjami na każdym rogu. Mimo to wciąż bardzo popularne jest kupno mieszkania z drugiej ręki. Zakup mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i od dewelopera nie jest łatwą procedurą. Szczególnie jeśli w przypadku tego drugiego nie ukończono jeszcze budowy. Proces ten wiąże się z wieloma formalnościami. Wszystkie najpotrzebniejsze dokumenty z tym związane zostały wymienione w poniższym artykule.
Mieszkanie od dewelopera — krok po kroku
Chcąc opisać proces kupna mieszkania od dewelopera, warto wymienić wszystkie czynności, jakie czekają potencjalnego nabywcę:
- Badanie zdolności kredytowej, co pozwoli dokonać analizy finansowej portfela. Dzięki temu możliwe jest jasne określenie priorytetów.
- Wpłata depozytu rezerwacyjnego w wysokości 10-15%. Jeśli umowa nie stanowi inaczej, może zostać on zwrócony w ciągu 28 dni.
- Podpisanie umowy przedwstępnej, będącej zobowiązaniem do podpisania umowy przyrzeczonej z jednoczesną wpłatą bezzwrotnej zaliczki w wysokości zazwyczaj 10%.
- Zawarcie umowy sprzedaży, sporządzonej w języku angielskim i arabskim. Może zostać zawarta u polskiego notariusza, bez konieczności lotu do Dubaju.
- Zarejestrowanie umowy sprzedaży, po wpłaceniu określonej kwoty dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę i rejestracji tego faktu w urzędzie Trustee, który pracuje pod Departamentem ds. Zarządzania Powierzchnią, ang. Dubai Land Department. Na tym etapie nabywca uzyskuje Title Deed, będący dowodem posiadania nieruchomości w Dubaju.
Poniższa tabelka przedstawia dokumenty, które koniecznie należy mieć przy sobie, chcąc nabyć nieruchomość na rynku wtórnym, jak i pierwotnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Rynek wtórny | Rynek pierwotny |
Paszporty obu stron lub lokalny dokument tożsamości zwany Emirates ID, jeśli osoba jest rezydentem | Paszport |
10% wpłaty na rzecz depozytu. Jeżeli kupiec ma konto w Dubaju, może mieć formę niedepozytowego czeku. | 10-15% wpłaty na rzecz depozytu |
Oświadczenie o braku sprzeciwu od dewelopera (NOC) będące dowodem, że wszystkie bieżące opłaty są uiszczane | Porozumienie dot. sprzedaży i zakupu (SPA) |
Umowa sprzedaży | Umowa sprzedaży |
Różnice opłat — rynek wtórny a rynek pierwotny
W zależności od nabycia nieruchomości na rynku wtórnym lub pierwotnym istnieją różnice w wysokości kosztów, które należy przeznaczyć w całym tym procesie.
Opłaty sprzedaży od obecnego właściciela przy nieruchomości, której cena jest równa lub przekracza 500 000 AED wynosi 4 000 AED:
- Za rejestracje w Trustee Office widnieje opłata 5 200 AED,
- Uzyskanie NOC certyfikatu od dewelopera do 5 000 AED płacone przez sprzedającego,
- Opłata do urzędu za transfer własności w wysokości 4 % wartości nieruchomości,
- Prowizja dla agenta,
- Title Deed 540 AED.
Opłaty sprzedaży z rynku pierwotnego:
- Koszty nabycia własności w wysokości 4% wartości nieruchomości + 540 dirhamów dla Dubai Land, Department via manager’s cheque,
- Koszty agencji,
- Sales progression w przypadku kupna mieszkania off-plan w wysokości 3 000 AED dla agenta,
- Rejestracja Trustee Fee w wysokości 5 200 AED, jeśli cena mieszkania przekracza 500 000 AED,
- Rejestracja kredytu w wysokości 0,25% kredytu dla Dubai Land Department.
Kredytowanie
Dokumenty, które są potrzebne, aby zarejestrować kredytowanie kontraktu to:
- Oryginalny Title Deed,
- List od kredytodawcy potwierdzający udzielenie kredytu, datę jego rozpoczęcia i końca okresu kredytowania,
- Karta identyfikacyjna (Emirates ID, paszport).
Opłaty transferowe za zakup nieruchomości:
- 0,25% całkowitej kwoty kontraktu,
- 250 AED za Title Deed,
- 100 AED za stworzenie planu architektonicznego,
- Knowledge Dirham — opłata za usługę – 30 AED,
- Innovation Dirham — opłata za usługę – 30 AED.
Zakup mieszkania w Dubaju wydaje się nie lada wyzwaniem. Znacznym ułatwieniem całego procesu jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży i zakupie nieruchomości. Unreal Estates zajmie się wszystkimi sprawami formalno-prawnymi, wraz z pomocą uzyskania kredytu hipotecznego. Zjednoczone Emiraty Arabskie to niezwykle atrakcyjny kierunek pod względem handlowym, turystycznym, jak i mieszkaniowym.