- Czy cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Dubaju?
Tak, cudzoziemiec może stać się właścicielem nieruchomości typu Freehold w Dubaju. Freehold oznacza możliwość posiadania mieszkania na własność. Nabywca jest wtedy pełnoprawnym właścicielem tej posiadłości. Przykładem miejsc, w których można nabyć taką nieruchomość jest Palm Jumeirah, Arabian Ranches, Downtown, Marina.
- Jakie są warunki otrzymania wizy rezydenckiej?
Jednym ze sposobów jest uzyskanie 3-letniej wizy poprzez zakup nieruchomości o wartości przynajmniej 750.000 AED i spełnienie warunków formalnych.
Nieruchomość powinna być:
- mieszkalna,
- ukończona,
- nieobciążona hipoteką do wartości 50% wartości nieruchomości.
Dochód nabywcy powinien wynosić co najmniej 10 000 AED miesięcznie. Należy przedstawić kartotekę kryminalną i aktualne wyciągi bankowe.
Innym sposobem na otrzymanie wizy rezydenckiej w Dubaju jest założenie własnej firmy. Kapitał własny powinien wynosić ok. 25 000 euro.
Otrzymać wizę rezydencką mogą także osoby pracujące w ZEA. W takim wypadku sponsorem wizy jest pracodawca lub zleceniobiorca. Utrata pracy wiąże się niestety z utratą wizy. Jednak warto podkreślić, że przedsiębiorcy podróżujący w celu odbycia rozmów biznesowych, jak również sportowcy, praktykanci i artyści działający doraźnie, czy dziennikarze wysłani przez media działające na terenie ich kraju zamieszkania nie muszą posiadać wizy rezydenckiej.
Inna możliwość uzyskania wizy rezydenckiej, na rok, przewidziana jest dla osób wykonujących pracę zdalną. Taka osoba, która chce mieszkać w Dubaju, musi posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy, dowód zatrudnienia na okres minimum roku, ubezpieczenie zdrowotne ważne w ZEA, minimalną pensję miesięczną w wysokości 5000 USD, musi przedstawić odcinek wypłaty z ostatniego miesiąca oraz wyciągi bankowe z trzech ostatnich miesięcy.
- Co to jest Off-Plan?
Nieruchomość Off-Plan to nieruchomość „pozaplanowa”, czyli przed wybudowaniem na niej konstrukcji. Potencjalni inwestorzy liczą na wzrost wartości danej nieruchomości w przyszłości. Jest to również sposób na zapewnienie sobie jednej z najlepszych działek. Daje możliwość kontroli i organizacji budowy od podstaw.
- Jakie koszty wiążą się z zakupem nieruchomości?
Nabycie nieruchomości wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami. Należą do nich:
Opłaty sprzedaży od obecnego właściciela przy nieruchomości, której cena jest równa lub przekracza 500 000 AED wynosi 4 000 AED, dodatkowo:
- Za rejestracje w Trustee Office widnieje opłata 5 200 AED,
- Uzyskanie NOC certyfikatu od dewelopera do 5 000 AED płacone przez sprzedającego,
- Opłata do urzędu za transfer własności w wysokości 4% wartości nieruchomości,
- Prowizja dla agenta,
- Title Deed 540 AED.
Title Deed jest legalnym dokumentem, potwierdzającym akt własności nieruchomości. Jest zarejestrowany w Wydziale Gruntów. Oryginał jest przechowywany w banku do czasu spłaty hipoteki.
Opłaty sprzedaży z rynku pierwotnego:
- Koszty nabycia własności w wysokości 4% wartości nieruchomości + 540 dirhamów dla Dubai Land, Department via manager’s cheque,
- Koszty agencji w wysokości 2% +VAT,
- Sales progression w przypadku kupna mieszkania off-plan w wysokości 3 000 AED dla agenta,
- Rejestracja Trustee Fee w wysokości 5 200 AED, jeśli cena mieszkania przekracza 500 000 AED,
- Rejestracja kredytu w wysokości 0,25% kredytu dla Dubai Land Department.
Wysokość opłat serwisowych za zarządzanie nieruchomością dla właściciela budynku uzależniona jest od standardu budynku i lokalizacji. Zwykle wynosi od 100 do 300 AED za metr kwadratowy rocznie.
- Jak długo trwa proces zakupu?
Przeciętna transakcja dotycząca zakupu nieruchomości w Dubaju trwa od 2 do 8 tygodni.